שתלים במצבי חוסר עצם

פתרונות לשיקום נתמך שתלים במצבי חוסר עצם

שיקום מוצלח על שתלים הן מבחינה תפקודית והן אסטטית מחייב לפני הכל - תשתית עצם.
שתל חייב להיות חבוק בכול היקפו על ידי נפח מספק של עצם בריאה בכדי שהכתר שמעליו יראה טבעי ויאפשר לעיסה תקינה.
במקרים רבים חסרה תשתית עצם מינימאלית ואנו נדרשים במקביל או כשלב מכין לביצוע השתלים להשלים את נפח העצם.

הסיבות לאובדן עצם הינן בין השאר: מחלות חניכיים מתקדמות, עקירות טראומטיות, וחוסר שיניים לאורך זמן הגורם לעצם הלסת להיספג ולהתכווץ.

קיימות שתי דרכים להתמודד עם התקנת שתלים במצבי חוסר עצם. האחת - לבנות את נפח העצם החסרה באמצעים שונים על מנת שתוכל לקלוט את השתלים הקונבנציונליים. 
השנייה - להתאים שתלים מיוחדים בצורתם ובמיקומם כך שיפצו על חוסר העצם מבלי לשנותה ובכך לעקוף את המכשול.
 ניתן גם לשלב בין השיטות.

שיטות לבניית נפח העצם החסרה : 

השתלת עצם חלקיקית / בלוק
בכל אזור שדרושה בו תוספת נפח עצם ניתן לבצע מילוי בעזרת חלקיקי עצם או יחידת בלוק שמוצמד עם ברגים. המקור לעצם המושתלת הינו תורם אדם, מקור בקר או עצם סינטטית.

במרפאתנו נעשה שימוש בתחליפי עצם סינטטית וכן ממקור אדם מבנקי העצם המובילים בארצות הברית. עצם ממקור אדם  נקייה לחלוטין ממרכיבים העלולים ליצור דחייה או זיהום היא בטוחה מאוד ומאושרת לשימוש עם מסורת ארוכת שנים של יעילות לצד בטיחות.

אתר העצם המושתלת מכוסה ביריעת קולגן הקרויה ממברנה אשר נספגת בתוך מספר חודשים. תפקיד הממברנה להוות חציצה מכאנית ולמנוע מרקמות בלתי רצויות לפלוש ולמלא את הנפח המיועד לעצם.

כאשר נדרשת בניית עצם יש להמתין 4-6 חודשים עד לסיום קליטתה.

 


הרמת סינוס פתוחה/סגורה
הסינוס המקסילרי הינו חלל אויר המצוי אצל כולם מעל השיניים האחוריות העליונות.

כאשר אובדות השיניים הללו מתרחשים שני תהליכים בלתי רצויים. ראשית עצם הרכס עוברת ספיגה והתכווצות, ובמקביל חלל הסינוס מתרחב ותופס נפח נרחב יותר.

כאשר חסרה עצם באזור אחורי בלסת עליונה, עולה האפשרות של דחיקת רצפת הסינוס כלפי מעלה לטובת עצם הלסת תהליך הקרוי הרמת סינוס.
 העיקרון בתהליך זה הוא הנפת רירית הסינוס ומילוי עצם חלקיקית מתחתיה  וכל זאת מבלי לפגוע בשלמותה. בדרך זו מוקטן חלל הסינוס לטובת עצם הלסת 
.
הגישה הכירורגית לאותה רירית יכולה להתבצע מיתוך קדח השתל וזוהי הרמת סינוס סגורה והיא יכולה להתבצע מפתח שנפתח בדופן הצידית של הסינוס - וזוהי הרמת סינוס פתוחה.
 השיקולים לבחירת גישה זו או אחרת הינם מורכבים אך נגזרים במיוחד מגובה העצם הקיימת עד לרצפת הסינוס. גובה העצם יהיה גם שיקול מרכזי לעיתוי התקנת השתלים.
הרמת סינוס הינה פעולה עדינה ומורכבת הדורשת ניסיון רב לצד מיומנות כירורגית גבוהה. במרפאת ד"ר שלומי בר-און הוכנס לשימוש מכשיר כירורגי אולטאסוני מתקדם אשר מבטיח גישה בטוחה לרירית הסינוס וסטטיסטיקת הצלחות גבוהה במיוחד.   

פיצול והרחבת רכס
כאשר מדובר בעצם דקה מידיי לקליטת שתל, פיצול והרחבה הינה הדרך המועדפת.
בתהליך זה יוצרים חריץ עמוק במרכז הרכס ותוך ניצול גמישותה של העצם מרחיקים בעדינות את השוליים זה מזה. את החלל שנוצר במרכז ממלאים בחלקיקי עצם וברוב המקרים ניתן גם להחדיר לתוכו את השתלים מייד.

שיטות לעקיפת המכשול של חוסר העצם :

התקנת שתלים בהטיה שמוחדרים בזויות לאזורים הסמוכים לחוסר העצם ושבהם ישנה כמות עצם מספקת. שיטה נוספת לעקיפת חוסר עצם הינה שימוש בשתלים בעיצוב שונה ומיוחד המותאם לעצם ספוגה.

All on 4
שיטה בה מוחדרים   לכל לסת  4 או 6 שתלים לאזורים עם עצם צפופה ומלאה שקיימת בדרך כלל תמיד בקדמת הלסתות.
שני שתלים קדמיים בצורה ישרה והאחוריים בהטייה  בזוית 45 מעלות לכיוון אחורי על מנת לתמוך בקשת השיניים מעל אזור חוסר העצם.

בשיטה זו ניתן לחסוך את הרמת הסינוסים בלסת עליונה, או הגבהת הרכס מעל העצב בלסת התחתונה. 
על 4 השתלים מוברגת קשת שיניים מלאה.
 שיטה זו אינה מתאימה לכל מקרה, וטומנת בחובה סיכוני כשלון גבוהים יותר משיטות חליפיות. די באי הצלחה של שתל אחד בכדי להכשיל את השיקום כולו.


שתלי דיסק
שתלים שטוחים המוחדרים אל הרכס הספוג מהצד ולא משיאו העליון כפי שמבוצע עם שתלים בורגיים. לשתלים אלה 1- 3 דסקיות עגולות והם מסוגלים להיתמך גם בגובה של מילימטרים ספורים של עצם. שתלים אלה חייבים קיבוע מיידי ע"י שחזור זמני קשיח או שיקום קבוע כבר בשלב הראשוני.

שתלים קצרים /צרים
רוב יצרני מערכות השתלים בעולם כבר הכירו בעובדה שיש לתת מענה גם במצבים חריגים של חוסר עצם, וכך פותחו שתלים צרים במיוחד בקוטר 3 מ"מ לרכסים דקים, ושתלים קצרים במיוחד באורך 6-8 מ"מ לרכסים נמוכים. 
שימוש בשתלים אלה חוסך טיפול ארוך ויקר של בניית עצם אך הישרדותם לאורך השנים לוטה בערפל.

 


 

ברוב המצבים בהם מותקנים שתלים דנטלים נדרשת ברמה כזו או אחרת גם פרוצדורה של השתלת עצם או שימור רכס, הדבר הכרחי על מנת לקבל תוצאה יציבה לאורך זמן. 
ניסיונו ומיומנותו הביצועית של הרופא להתאים ולהוציא אל הפועל  את השיטות השונות או שילוב בניהן הוא המפתח לתוצאה תפקודית אסטטית גבוהה ויציבה לשנים ארוכות.

במרפאת ד"ר שלומי בר-און נצבר ניסיון רב  בביצוע שיקום על גבי שתלים במתרפאים עם חוסר עצם. גם מקרים קיצוניים במיוחד זכו  במרפאתנו לאיכות חיים משופרת ואסטטיקה אופטימאלית הודות לשיקום נסמך שתלים שבוצע בשיטות ובמכשור מתקדמים ביותר.